Gel hele gel..

“Görsel şiir yapıyorum, nerede yayınlayabilirim?”diye soranlara, “Görsel şiiri takip etmek istiyorum.” diyenlere, “Görsel şiir diye bir şey olur mu ya, ama bir bakalım yine de” diyenlere: Değişik mecralardan bir seçki.

Karagöz Dergisi:

“Her hâli lâtif, etvârı zarîf edebiyat dergisi” Karagöz, 2009 başlarında yayın hayatına başladığında özellikle yaşça ve ruhça genç şairleri sayfalarında ağırlamak istediğini belirtip, günümüz şiirine ve edebiyatına yeni alanlar açabilecek güce sahip her tür olumlu çabaya ilgi göstereceğini belirtmiş, dergide yer alabilecek yayın türleri içinde görsel şiiri de saymıştı.

İlk sayısında akademisyen Hasan Akay’ın “görsel şiir” anlayışıyla ebru sanatı arasında bağ kurmaya çalışan “Ebrû Çarpması!” başlıklı denemesini yayınlamıştı. Karagöz Dergisi aralıklı olarak görsel şiir yayınladı. Dergide görsel şiir yayınlayanlar arasında derginin editörlerinden de olan Serkan Işın ve Zeynep Cansu Başeren sayılabilir.

Karagöz’ün 5. sayısında teknolojinin şiirle ilişkisi işlenirken, görsel şiire de geniş yer ayrıldı ve bu sayıda Andrew Topel işleriyle dergide yer aldı. Dergi 16. sayısında yayınladığı Ayşegül Tözeren’in “Text Festival’in İçinden” başlıklı yazısında, görsel şiiri merkeze alan bu festivalin detaylarına sayfalarını açtı.

Ücra Dergisi:

 

2005 yılında 30. sayısıyla birlikte yayın hayatına son veren, editörlüğünü Murat Üstübal ve Bülent Keçeli’nin yürüttüğü, Ücra Şiir Dergisi dört yıllık aradan sonra 2009’da yeniden yayınlandı. Ücra, aradan sonraki ilk sayısı olan 31. sayısında Serkan Işın’ın Dada Korkut isimli görsel şiir serisinde oluşturduğu kendine özgü bir alfabenin harfleriyle yapmış olduğu “yeni” logosuyla yayınlandı.

Ücra, 2009 yılında tekrar başladığında görsel şiirin bizzat kendisini sorunsallaştırabilmek adına, görsel şiirin ne olduğunu düşünmeye ve görsel şiir yayınlamaya karar verdiklerini belirtmişti. 33. sayısından itibaren Dadaköy ana başlığı altında denemeler yayınlamaya başlayan Ücra, bu bölümde Can Arp’ın şahsına münhasıran belirlediği dosya konularında her sayıda yaklaşık 2 görsel şiir yayınladı. Yanı sıra Ayşegül Tözeren, Ercan Y. Yılmaz, Reşit İmrahor, Münir Yenigül, Suzan Sarı, Derya Vural ve Liman Mehmetcihat’ın görsel şiirlerini yayınladı.

Son sayılarında, dünya görsel şiirine de yer vermeye başlayan Ücra, Andrew Topel, Miekel And, Geof Huth, John Moore Williams ve Derek Beaulieu’a ait görsel şiirlere de sayfalarında yer verdi.

Cin Ayşe Fanzin:

“Hafızalara taze, deltalara su” diyerek 2008 yılında Anita Sezgener editörlüğünde çıkmaya başlayan Cin Ayşe, kendi tanımıyla “çevirisinden kapağına, görselinden yazısına kadınların fanzini”. Cin Ayşe’nin ön plandaki amacı, kadınların yazdıklarına görünürlük kazandırmak ve yine fanzinin kendi ifadesiyle kadının tarihin dışına bırakılmışlığına, itilmişliğine sekte vurmak olduğu için sadece kadınlardan gelen ürünleri yayınlıyor.

Cin Ayşe’nin artık olmazsa olmazlarından olan görsel şiiri, sözkonusu fanzinde yayınlayanlar arasında Ayşegül Tözeren ve Suzan Sarı sayılabilir.

Hurda Sanat:

 

Hurdasanat elektirinkli sanat dergisi, Haziran 2011’de Sancar Dalman, Cihat Duman ve Bilal Altan tarafından kuruldu. Hurdasanat, elektronlar halay çekerken, sanatın 3 duyusuna hitap edecek şekilde zengin bir içerikle okuyucuya ulaşmaya çalışıyor.

Hurdasanat, genç yayın kadrosuyla dikkat çekerken, genel olarak 30 (yazıyla otuz) yaş üstünün şiir, öykü ve fotoğraflarını paylaşırken mahlasla yayınlamasını istiyor ve seri olarak yayınlayabileceği görsel şiirleri tercih ediyor.

Hurdasanat’ın ilk dört sayısında Ercan Y. Yılmaz, Ayşegül Tözeren, Anatol Knotek, Suzan Sarı ve Milan Ahmetnejat’ın görsel şiirleri yer buldu.

Yeniyazı Dergisi:

 

2009 yılında bir “atölye” dergisi olarak fanzin deneyiminden sonra yayın yaşamına başlayan Yeniyazı dergisi, ikinci sayısında kambur dosya konusu içinde Ayşegül Tözeren’in görsel şiirine yer verdi. Bunun dışında derginin blogunda Serkan Işın’ın bir görsel şiiri yer almaktadır.

Ve Poetikhars..

 

2003 yılında öncelikle Serkan Işın’ın editörlüğünde Zinhar olarak kurulan, basılı olarak yayınlanırken, poetik(hars) haline gelen, daha sonra web sitesi olarak serpilen, Türkçe şiire konvansiyonel şiir, dizeli şiir, görsel şiir ifadelerini katan poetikhars, görsel şiir yapan ya da izleyen bir çok kişinin yolundan en azından bir kez geçti.  Anladığım kadarıyla da yolundan ayrılmaya niyeti yok. 

Reklamlar

Gel hele gel..” için bir yorum

  1. Görsel şiir konusunda itirazı olmayan dergiler diye düşünürsek sanıyorum HECE’nin, Yasakmeyve’nin, Kitap-lık’ın da adı geçebilir. Fakat bu ana-akım dergilere görsel şiir gönderdiğinizde yayınlanma süreci nasıldır, nasıl işlemektedir bilmiyoruz. Örneğin Hece, ben gönderdiğimde yayınlandı, fakat derginin bu konuda kesin bir “açıklık politikası” olmadığı için, editöryal anlamda nasıl karşılanır bilmiyoruz. Ama yine de biliyoruz ki, hiçbir editör artık gelen görsel şiire mel mel bakmak lüksüne sahip değil. Bu da iyi bir şey? Tabi bizim önerdiğimiz, düşündüğümüz şey görsel şiir için şairlerin mecralarını kendilerinin üretmeleri, buna da küçük baş yayıncılık diyoruz. Ana-akım dergilerden kimseye fayda gelmez o açıdan bakıldığında, çünkü merkez dergiler her anlamda bir görünme yeri olmaya başlamış. Eh bu da “çevrede” duranların artık merkez tarafından meşru olarak görüldüğünü gösteriyor, bu da iyi bir şeydir herhalde. Ve en acısı da şu, 5-6 yıl önceye kadar “sen şurada yayınladın, ben şurada yayınladın, sen niye oradasın!” diye mangalda kül bırakmayan çoğu kişi için artık sınıf atlama gerçekleşmiş. Olm, madem derdiniz buydu, neden o kadar ATP harcadınız bunlara anlamıyorum ben, sanki çok önemli nerede ne yayınladığınız?

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s