tablet ve eğitim

Eğitim için tablet şartnamesi yayınlandı, f@tih’te kim kazanacak?

Daha önce de yazmıştık, eğitimde tablet pc kullanılması konusu bir sürü yönü ile tuhaf ve sevindirici proje diye. Konu ile ilgili şartname yayınlandı ve devlet seçimini Android işletim sisteminden yana kullandı. Şimdi gözler Exper, Samsung, Sony ve GM’in tablet seçeneklerinden hangilerinin şartnameye uyup uymadığına çevrilmiş durumda. Apple’in iPad’inin ihale dışı kaldığını görebiliyoruz, ayrıca Microsoft da zaten tabletler için bir işletim sistemini henüz doğrultamadığı için olayın çok uzağında. Linux tabanlı Pardus ise, ikincil işletim sistemi olarak dergilerle bedava dağıtılan bir eşantiyondan öte görülmediğine, ihalede yok.

Çok zor değil, “tablet kırılır” ya da “tablet ödevleri sitesi” gibi ilanları sağda solda görmemiz yakındır. Bir kuşak, belki de kitapla hiç direk temas olmadan, sadece elektronik ortamdan eğitim alacak. Bu bir risk olduğu kadar, yeni bir deneyim de. Akademisinden, sınıf öğretmenine kadar internet aleminde kendisini kaybeden eski kuşakları düşününce, 2 yıl sonra ilk öğretime başlayacak afacanların, kalem, kağıt, defter, kitap gibi teknolojilerin yerine, yepyeni ve çok yabancı bir teknoloji kullanacak olması ilginç.

Tablette blok ders

Elbette eğitim ve öğretimimiz ile ilgili binbir türlü aksaklığı tablete de geçmeyeceğinden emin değiliz. Örneğin şartnamede yer alan teknik detayların yanında, tablet üzerinden verilecek yazılımın ne gibi “bize özgü” eklentileri olacak kestiremiyoruz. Devlet tabletlerin öğrenci tarafından sınırsız kullanımını arzu etmiyor, o yüzden de denetlemeyi öğretmene bırakmak ve tabletin internet erişimini okulla sınırlı kılmak istiyor. F@tih adı verilen -ve @ işareti yüzünden hiç de bana sevimli gelmeyen- bu proje içinde cihaz ayağının yanında bir de yazılım ayağı mevcut. Onunla ilgili detaylar henüz ortada yok.

Nihayetinde sadece pilot bölgelerde denenecek olan proje için ortaya çıkan rakam ve beklentiler yüksek. Onda şüphe yok. Az önce bahsettiğim konu -yeni teknoloji- ise eğitim öğretim teknolojileri açısından ne demek olacaktır, bunu ise bence pek bilen yok. Ülkeye bolca tablet girecektir, orası açık. Şartnamedeki özellikleri taşıyan bir tableti satın almak için 600 TL ile 1300 TL arasında bir parayı gözden çıkarmak gerekiyor. Evinde hiç kitap olmayan bir ailenin, çocuklarına tablet almak için bu kadar parayı gözden çıkaracağını düşünmek zor. Çoğu büyük semtin doğru dürüst bir kitapçısı yok evet, ama cep telefonu ve internet kafe satanı bol. Sokağın böyle yapılanmış olması büyük sıkıntı. Ancak kitabi bilgi ve deney gibi kavramlarla mümkün olan “teknolojik ürünlerin” kitabı ve onun getirdiği her türlü bilgiyi “görünmez” kılması yüzünden oluştu o sokak şeması. Ve devlet, o sokakta eksik olan şeyi yerine koymak yerine, o sokakta zaten var olan başka dükkanlara yeni bir ürün sokmak istiyor. Bu da düşündürücü.

Açık bir Sayısal Bölünme

Düşünelim, son 20 yılda radyo, televizyon, ev telefonu, cep telefonu, PC ya da kişisel/masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, akıllı telefonlar (PDA), tabletler, e-kitap okuyucuları arasında hâlâ ve hâlâ internet hızı 2 Mbit civarında kalan, bu yüzden de bilgiye erişimi sürekli aksayan kuşaklar arasında yaşadık. Satın aldığımız her yeni teknoloji, hayatımıza ancak birkaç kademe düşük hızlara sahip altyapılar yüzünden “eksik” girdi. Eksik girmesine rağmen, o eksikliği idrak edemeden, yeni teknoloji ile tanıştık. Hane bazında internet bağlantımız yerlerde sürünürken, cep telefonlarımız için 3G gibi tamamen bambaşka bir dünyaya ait hızlara sahip olduk. Aslında fiilen bu durumların teknik adı: Sayısal Bölünme’dir. Sayısal Bölünme’den kasıt dengesiz dağılmış ekonomik yapı yüzünden, teknolojik imkanların eşit dağıtılamaması, böylelikle büyük çoğunluğun hakkı olan bilgiye erişimin kısıtlanması ya da varlıklı azınlık tarafından verimli şekilde kullanılagelmesi durumu. Bu durumu yaşadığımız açık. İnsanların bu kadar fazla “facebook”la ilgilenmesi, bir nevi “internet asosyalliği” yaşamasından kaynaklanıyor. Çünkü bu “mekan” bize yabancı. Forumlara neden doluşuyor, neden gazete haberlerin altına yorumlar tıkılıyor, neden sözlük klonlarında vakit geçiriyoruz? Çünkü interneti de aynı ülkede yaşadığımız şekilde yaşıyoruz, sürü halinde.

Velhasıl, tabletlerden bir tablet seçtim, desek bile altta bu seçimi neden yapmamız gerektiğini bize bildiren hiç bir somut delil yokken, e-kitap, e-yayın, e-içerik gibi kavramlarda neredeyse çağ dışı kalmışken, tablet ihalesinin iyi tarafını görebilmek mümkün değil.

Reklamlar

tablet ve eğitim” için bir yorum

  1. tablet konusunda bir ilginç gelişme de Hindistan’da oluyor, mikro kredi ile nobel ödülünden sonra bir fikir de güneş enerjisi ve tablet bilgisayar konusunda geldi hindistan’dan. ve bu fikir için gelen talep sayısı 1.4 milyon adete ulaştı. Her ne kadar ucuz iyidir konusunda Tata Nano’da yedikleri tokat ağır gelmiş olsa da, tablet çok daha başka bir alan..

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s