Ekrandan Ekrana İlk Öğretim

Hükümet, ısrarlı bir şekilde henüz bilgisayar görmemiş, klavyeye (F değil, Q) bile dokunmamış çocuklara, Tablet PC üzerinden eğitim vermek istiyor. Ve rakam olarak oldukça büyük bu ihale için ise çalışmalara başlamış. Önümüzdeki yıllarda her öğrencinin elinde böyle cihazlar görmek mümkün olacak. Fatih Projesi adında büyük bir projesi var hükümetin (Toplam maliyeti 3 milyar TL civarında). Olumlu şeyler bunlar, evet. Öğrencilere bedava kitap dağıtılması konusundan sonra bir de tablet pc dağıtılması, detaylarına bakılmaksızın güzel şeyler. Son 30 yıldır iletişim teknolojileri, hukuk da dahil olmak üzere her türlü kurumsal refleksi yeniden düzenledi, bizim hayatlarımızı değiştirmesinin ötesinde. Fakat bu Tablet PC konusu, sanki, çok da gerçekçi gibi görünmüyor bana. Bunun sebeplerini az çok kendimce anlatmaya çalışayım, sevgili okur yazar insan.

Haberden anladığımız kadarı ile bu TabletPC’lerin (ya da onlara kısaca MEBTab diyebiliriz herhal) özellikleri henüz ortada yok. Arzu edilen ve bir şart oralara ihaleye konulan madde ise, bu cihazların Türkiye’de üretilmesi konusu. Türkiye’de üretimden kastedilen şey muhtemelen montajın burada yapılacağı gerçeğidir. Öyle ki koskoca Apple bile üretimini Çin’de yapıyor ise, herhalde bu ABD sınırları içinde mümkün olmadığından değil, Çin’in bu konuda bir lider olmasından falan kaynaklanıyordur. Örneğin Casper firması bu ihaleyi alsa, günlük 5.000 adet olan bilgisayar üretimini yaptığı fabrikada sadece TabletPC üretmeye başlasa, proje için üretilmesi gereken miktarı kabaca 2 yılda halledebilir gibi görünüyor. Ya da Exper bu işi alsa, eldeki verilere göre çok daha uzun bir sürede, onu da ancak bütün işini gücünü bırakıp halledebilir. Kaldı ki bu rakamlarda üretim denen şey, montajdan öte nedir, bilemiyoruz. Çok da hafife almamak gerek gerçi, zira Tablet için üretilecek donanım, PC için gerekli donanımdan muhtemelen daha kolay elde edilebilir bir teknolojidir, fakat şu “üretim” meselesi sorunlu görünüyor. Buna çeşitli alternatifler önerilmiş, örneğin teknokedi sitesinde ilginç bir yazı var bu konuda. 70 dolara mâl olan ve güneş enerjisi ile şarj edilebilen 7” ekranlı tabletler. Ayrıca, Sakshat isimli tablet de bu konuda iddiali görünüyor. Fiyatı 35$ civarında imiş, en son. Ve elbette ulusal işletim sistemi bir şeyi icat etmemize sebep olan Pardus’un “kapısının bile çalınmaması” durum ile ilgili ikinci tuhaflık sayılır. Linux netbook ya da tabletler için çok yaygın sayılmasa da, Ubuntu gibi çok başarılı dağıtımlar bu konuda bir çok düzgün örnek piyasaya sürdü, öyle değil mi? Ama HP ya da M$ sağolsun konuya gayet yakından bakıyor, Linux’a laf düşebileceğini sanmıyor insan (kaldı ki bu konuda tartışmalar da mevcut)…

Velhasıl işin bu teknik yönlerinden öte bir de öğretim ya da eğitim ile ilgili kısmı var. Küçük Baş Eğitimcilik uzun zamandır zaten “ödev” falan derken, internet mecrasına bağımlı hale geldi. Vitamin diye bir şey var. İnsanımızda ve kamumuzda, bilgisayardan ders öğrenme konusunda romantik bir taraf var. Böyle bir öğrenme biçimi var mı bilmiyorum, fakat televizyondan ders öğrenmek ne kadar mümkün ise, bilgisayardan da ders öğrenmek o kadar mümkündür gibi geliyor bana. Hele internet altyapısı, böyle sorunlu bir ülkede, ders ile öğrenme, genç ve bilgisayar yan yana geldiğinde imkansızmış gibi görünürken. Şurası açık, sen normal yollardan –konvansiyonel- eğitemediğin kişiyi, deneysel yollardan asla eğitemezsin! İletişim teknolojileri gelişti diye düzenlemiyoruz eğitim sistemimizi, eğitim sistemimiz, bu şekilde zaten verimsiz olduğu için, onu başka bir mecranın bantına doğru fırlatıyoruz. Herkesin evinde televizyon var şu anda eski bir teknoloji olmasına rağmen, bugüne kadar televizyon ile eğitimi bir araya getirip de, gerçekten olumlu sonuç alabilmiş mi MEB? Buna cevap verildiğinde Tablet ya da Akıllı Tahta konusunun da cevabı kabak gibi çıkar ortaya..

Reklamlar

Ekrandan Ekrana İlk Öğretim” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s