KYB için Ücretsiz Araçlar

Ülkemizde kitap yayıncılığı ile masaüstü yayıncılığın atbaşı gitmemesi, bu konudaki çözümlere ulaşmamız önünde engel gibi görünüyor. Örneğin hala MS WORD ile yapılan dergiler var. Oysa MS Word tarihinin hiç bir yerinde bir masaüstü yayıncılık programı olmadı. Profesyonel anlamda kullanabileceğiniz araçlar ise, hem adı üzerinde profesyonel araçlar yani uzmanlık istiyor, hem de bir yayınevi bütçesi gerektiriyor. En azından meraklı ya da kendi işini kendi görmeyi seven yazarlar için küçükbaş yayıncılığın o durgun sularında bir kıpırtı yaratacak ücretsiz araçları aşağıda kısaca tanıtmaya çalışalım:

GIMP (GNU Image Manipulation Program): Grafik işleri ile ilgili olarak elbette Photoshop ismini duymuşsunuzdur. Fakat KYB’nin öyle endüstriyel yazılımlara ihtiyacı olmadığını da görüyorsunuzdur. Satın aldığınız fanzin içindeki grafiklerin, fotoğrafların katran karası renkleri, KYB’nin genelde fotokopiye olan düşkünlüğünden kaynaklansa da, çoğu kez elinizdeki asıl kopyanın düzgün olmasını istersiniz. Öyle veya böyle GIMP yazılımı Photoshop ya da buna benzer ücretli yazılımlar yanında güçlü bir alternatif olarak görünse de, temelde ücretsiz olması ile, tüm eksiklerini bize unutturabiliyor. GIMP’in Windows sürümünü en güncel hali ile indirmek için http://gimp-win.sourceforge.net/stable.html adresine göz atabilirsiniz.

OpenOffice: MS Word’u dergi tasarlamak için kullanmak ne kadar sıkıntılı ise, ücretli olarak satın almak da o kadar zor gelebilir kişiye. Fakat alternatifi mevcut. OpenOffice, tüm MS Office yazılımları ile uyumlu şekilde çalışan ve en az onun kadar etkili bir ofis paketi. Muhtemelen sunum ya da excel tablosu gibi şeyler için pek kullanmayacak olsanız da, OpenOffice’in Writer yazılımı, oldukça geniş biçimlendirme ve düzenleme araçları ile işinizi görecektir. Ayrıca Türkçe desteği de cabası. http://www.openoffice.org.tr adresinden indirebilirsiniz.

Paint.NET: http://www.getpaint.net/ adresinden en son sürümü indirilebilen Paint.NET, tıpkı GIMP gibi bir resim ve fotoğraf işleme programı. Windows işletim sistemi için tasarlanmış ücretsiz bir yazılım olan Paint.NET ile hem Türkçe arayüz hem de Microsoft Paint programına çok sağlam bir alternatif sahibi olabilirsiniz. GIMP ve Paint.NET gibi yazılımlar, en azından yüksek çözünürlüklü görsellerde size değişik işleme alternatifleri sunabilecekler hem de yaptığınız şeyleri TIFF, JPEG gibi yüksek kaliteli formatlara taşımanızı sağlayacaklar.

AbiWord: Adı yüzünden belki daha sempatik gelebilecek bir yazı işleme programı da AbiWord. MS Office ya da OpenOffice gibi mamutlarla uğraşmak istemiyor, sadece yazıları düzenlemek, biçimlendirmek ve başka yazılımlarda kullanabilecek hale getirmek istediğinizde, daha doğru bir seçenek gibi görünüyor.

Scribus: Açık kaynak kodlu masaüstü yayıncılık aracı. Diyelim ki yazılar ve fotoğraflar hazır. Kafanızdaki dergi şablonunu hazırlamak istiyorsunuz. Scribus size bu konuda geniş seçenekler sunabilir. http://www.scribus.net/canvas/Scribus adresinden indirebileceğiniz bu yazılım, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir şablon (layout) hazırlama aracıdır.

PrimoPDF: Layout ve içerik hazır ve artık basmasınız bile, bu hali ile bunu web üzerinde değerlendirmek istiyorsunuz. Eğer bu bir dergi ya da kitap ise, sizin için en iyi çözüm PDF olacaktır. PDF, özel bir format olarak işletim sistemi ve bilgisayar ayırmadan okunabilecek bir dosya biçimidir. Her ne kadar PDF Adobe firmasının tapulu malı imiş gibi görülse de, en azından bir şekilde ticari olmayan bir PDF üretmek istiyorsanız, PrimoPDF gibi yazılımlar size, sanal PDF yazıcıları olarak yardım edebilirler. http://www.primopdf.com/index.aspx adresinden ücretsiz bir sürümünü indirebilirsiniz.

Ücretsiz Türkçe fontlar: http://www.fonttr.com/ sitesi, Türkçe yazı karakterleri de içeren TTF (TrueType) fontlar için güzel bir seçenek. Yayınınızın yazı karakteri açısından zengin olması, yazı karakteri çeşitliliğinden değil, tam tersine bu yazı karakterini uygun şekilde, uygun yerlerde kullanmanızdan geçiyor. Çoğu dergi şaka gibi bir font olan Comic Sans yazı karakterini kullandığında, okuru çocuk yerine koyduğunu bilmez bile..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s