Kapanışın reddi

Christopher Higgs deneysel edebiyat konulu doktora çalışmasını bunu birkaç parçadan oluşan kısa yazı serisine dönüştürmüş. Bu yazıları da deneysel edebiyat üzerindeki tartışmaları sonlandırmak için değil, aksine başlatmak için yazdığını vurgulamış. Niyetinin kural koyuculuktan öte tanımlayıcı olmak olduğunu da ekliyor, bir başka deyişle yazıları eğilimleri tarif etmekle ilgili, gerçekliklerle değil.

Lyn Hejinian’ın “Kapanışın Reddi” isimli provakatif makaleden de esinlenerek, deneysel edebiyat tartışmasını Higgs, açık ve kapalı metinler üzerinden yürütüyor. Heijinian’ın 1983’te yaptığı konuşma metni Paul Valery’nin dünyayı tehdit etmeyi hiç bırakmayan iki tehlikeyi, düzeni ve karmaşayı, işaret ettiği dizelerle başlıyor. Higgs düzenin yerine konvansiyonu, karmaşanın yerine deneyselliği öneriyor ve bunun edebiyat dünyasını yansıttığını söylüyor. Ancak deneysellik ve konvansiyonun bağımsız kuvvetler olarak metni itip çekmek suretiyle etkileyebildiğini ancak bunun hiçbir zaman maxiumum bir kutuplaşmaya varmadığını, hiçbir şeyin sadece “deneysel bir metin” ya da sadece “konvansiyonel bir metin” olarak tanımlanamayacağını belirtiyor. Metinlerin ancak deneyselliğe ya da konvansiyona eğilim gösteren olarak ayrılmasının doğru olacağını söylüyor. Higgs ayrıca konvansiyonel metinlerin Aristo’nun gerçeklik anlayışının kodlamasına göre giriş gelişme sonuç olarak tasarlandığını belirterek, deneysel metinlerinse bunun karşıtıymış gibi düşünülmesine karşı çıkıyor, sadece deneysel metinlerin konvansiyonel metinlere göre konum almayacağını belirtiyor.

Kapalı ve açık metin ayrımına geldiğindeyse, temel ayrımın okuma üzerinden olduğunu, kapalı metinlerin okumayı tekilleştirdiğini belirtiyor. Lyn Hejinian’ın “Kapanışın Reddi” makalesinde belirttiği şekliyle, açık yapıtın tanımı gereği dünyaya, özellikle de okuyucuya açık olduğunu söylüyor ve tanımlamaya ve sabitlemeye yönelik kültürel eğilimlere direndiği için açık yapıtlar aynı zamanda “ürüne” dönüşmeye de direnirler diye ekliyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s