Son görsel şiir antolojisi

2009 yılından itibaren çalışmaları başlayan bir projenin, bir yayın etkinliğinin de tamamına ermesine şahit olabiliriz. Nico Vassilakis ve Crag Hill, 130 şairin şiirlerini derleyerek, adını Last Vispo Anthology (Son Görsel Şiir Antolojisi) verdikleri kitabı tamamlamış olacaklar.

Antoloji, her açıdan, Somut Şiir sonrası (yani 1950 sonrası) dönemde, büyük bir etkinlik kazanan ve oldukça geniş bir çerçevede birçok şair tarafından denenen, tartışılan görsel şiir hareketini belki de ilk ve son kez ortaya koymaya çalışıyor. Aralarında Türkiye’den şairlerin de yer aldığı kitap, yirmiyi aşkın ülkeden şairin görsel şiirlerini daha geniş kitlelere tanıtma amacı taşıyor. Antolojide şiirlerine yer verilen şairlerin diğer antolojiler ya da derlemelerden farklı olarak daha fazla kadın şair barındırması ise başka bir önemli nokta.

1998 yılından 2008 yılına kadarki süreçte, internet üzerinde yayın imkanı bulan birçok şairin yer aldığı antoloji hakkında güncel bilgiler http://www.thelastvispo.com/ adresinden İngilizce olarak okurlar ile buluşuyor.
Antolojinin bir başka iddiası da, sanat ve edebiyat arasında, somut şiir yolu ile uç vermeye başlayan o ilişkiyi diyalektik bir çerçevede değerlendirmek.

1998 yılının seçilmesi, görsel şiir üreten şairlerdeki artış, internet ile birlikte okura rahatlıkla sunulabilen binlerce örnek gösterilirken, bu hareketin Amerika’da ana akım edebiyat dergilerinden Poetry’nin bile sayfalarının görsel şiir tartışmasına açmasına yol açmıştır. Ülkemizde de 2005 yılından itibaren, önce 1960’lı yıllarda kapağı açılan (Yüksel Pazarkaya), daha sonra 1990’lı yıllara kadar da bakılmayan (Tarık Günersel, kendi serüveninin 1970’li yıllarda başladığını söyler) bir alan olarak Somut Şiir tartışmaları, 2010 yılına geldiğimizde, arkasında büyük bir toz bulutu bırakarak, ana akım ve merkez dergilerin de içinde bulunduğu birçok yayın tarafından ele alınmış, tartışılmıştır.

Antolojide şiirleri yer alan Ayşegül Tözeren, Derya Vural, Suzan Sarı ve Serkan Işın, aynı zamanda son dönemde görsel şiir gündemini okurlarına taşımak için çalışan http://www.poetikhars.com sitesinin kurucuları ve editörleridir. Konu ile ilgili alternatif oluşumlar hakkında da @craft yazdı, harsta.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s